66 صفحه

همواره برخی از اهل سنت و به طور خاص در عصر کنونی وهابیت براى انکار وقایع تلخ و حوادث ناگوار صدر اسلام در رابطه با حضرت على علیه السلام و حضرت زهرا علیها السلام و اهل بیت پیامبر، به ازداوج ام کلثوم با عمر استدلال مى کنند و مى گویند:
اگر آنچه مشهور است که عمر به خانه حضرت على علیه السلام هجوم آورده و منجر به شهادت حضرت صدّیقه علیها السلام گردیده است نباید چنین ازدواجى صورت نمى گرفت، ولى این ازدواج واقع شده، از این رو، آن حوادث، اصلى ندارند و بین حضرت على علیه السلام و عمر رابطه حسنه برقرار بوده است و حضرت علی با این عمل خود اعمال عمر را تایید کرده است و . .

آنان از طرف دیگر با این استدلال سعی می کنند، اعتقاد شیعه به خلافت بلافصل حضرت علی علیه السلام هستند، را ابطال کنند.


این نوشتار تحقیقى درباره روایات ازدواج امّ کلثوم با عمر است تا معلوم گردد که آیا استدلال مذکور تمام است و یا پوچ و بى حاصل مى باشد؟

برای مطالعه کتاب می توانید فایل PDF زیر را دانلود کنید و یا به سایت حضرت آیت الله میلانی برای مطالعه آنلاین آن اقدام کنید.

لینک مستقیم Direct Links

دانلود کتاب به صورت PDF تعداد صفحات:66 صفحه

خلاصه کتاب:

1. بنابر ادعای برخی از علما اصل موضوع ثابت نیست. یعنى حضرت امیر مؤمنان على علیه السلام دخترى به نام امّ کلثوم نداشته اند. پس اگر اصلاً همچو دخترى وجود نداشته، یا از حضرت زهرا علیها السلام نباشد ـ آن سان که برخى از علما قائل هستند ـ استدلال مذکور ناتمام خواهد بود.

2. استدلال به این ازدواج با فرض تمامیّت موضوع، وقتى موجّه خواهد بود که این ازدواج با کمال میل و رغبت واقع شده باشد. پس اگر ـ آن سان که در روایات فریقین آمده است ـ ثابت شود که این ازدواج با ارعاب، تهدید و فشار صورت گرفته است، هرگز استدلال به آن تمام نخواهد بود. بلکه این واقعه، مورد دیگرى از موارد مظلومیّت اهل بیت علیهم السلام محسوب خواهد شد.